TMP235A4DCKT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP235A4DCKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP235A4DCKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP235A4DCKT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | TMP235 Low-Power High-Accuracy Analog Output Temperature Sensors 2.3V to 5.5V 5-Pin SC70 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.469 | $0.423 | $0.414 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 0°C ~ 70°C (-40°C ~ 150°C) |
| Supplier Device Package: | SC-70-5 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 150°C |
| Resolution: | 10mV/°C |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | 296-47950-1 |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Analog, Local -40°C ~ 150°C 10mV/°C SC-70-5 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±1°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP235A4DCKT, use the request quote form to request TMP235A4DCKT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP235A4DCKT.The price and lead time for TMP235A4DCKT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP235A4DCKT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
