TMP235A2DCKT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP235A2DCKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP235A2DCKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP235A2DCKT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1C analog temperature sensor, 10 mV/C 5-SC70 -40 to 150 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.67 | $0.605 | $0.546 | $0.534 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 0°C ~ 70°C (-40°C ~ 150°C) |
| Supplier Device Package: | SC-70-5 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 150°C |
| Resolution: | 10mV/°C |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | 296-48860-1 |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Analog, Local -40°C ~ 150°C 10mV/°C SC-70-5 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±0.5°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP235A2DCKT, use the request quote form to request TMP235A2DCKT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP235A2DCKT.The price and lead time for TMP235A2DCKT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP235A2DCKT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
