TM 500
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TM 500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TM 500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TM 500 |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | UPS 500VA 300W 6OUT UNDERMONITOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 12 lbs (5.4kg) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 120V |
| Type: | Standby (No Regulation) |
| Size / Dimension: | 12.520" L x 13.504" W (318.00mm x 343.00mm) |
| Series: | Internet Office® |
| Power - Rated: | 500VA / 300W |
| Other Names: | TM500 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Media Lines Protected: | RJ11 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 2.001" (51.00mm) |
| Form: | Desktop |
| Cord Length: | 6' (1.83m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA 5-15P |
| Backup Time - Max Load: | 6 minutes |
| Applications: | Desktop, Home Theater |
| AC Outlets: | 6 (3 UPS, 3 Surge Only) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TM 500, use the request quote form to request TM 500 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TM 500.The price and lead time for TM 500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TM 500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


