TLV74111PDBVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV74111PDBVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV74111PDBVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV74111PDBVR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 1.1V 150MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.109 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.72V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.1V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| PSRR: | 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 150mA SOT-23-5 |
| Current - Supply (Max): | 75µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 50µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TLV74111PDBVR, use the request quote form to request TLV74111PDBVR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV74111PDBVR.The price and lead time for TLV74111PDBVR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV74111PDBVR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
