TLV741105PDBVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV741105PDBVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV741105PDBVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV741105PDBVR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 150-mA low-dropout (LDO) voltage regulator with active output discharge and enable 5-SOT-23 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.059 | $0.053 | $0.048 | $0.047 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.02V @ 150mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.05V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 150mA SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq): | 75µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TLV741105PDBVR, use the request quote form to request TLV741105PDBVR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV741105PDBVR.The price and lead time for TLV741105PDBVR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV741105PDBVR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
