TL5001CD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TL5001CD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TL5001CD
Manufacturer N/A
Description DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin SOIC Tube
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 17099 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.6 V ~ 40 V
Topology:Buck, Boost, Flyback
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Configuration:Positive
Other Names:296-26723-5
TL5001CD-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Function:Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Frequency - Switching:20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):100%