THA102M075AB0C
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THA102M075AB0C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy THA102M075AB0C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | THA102M075AB0C |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 75V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 60 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $16.061 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 75V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.807" L x 0.953" W (45.90mm x 24.20mm) |
| Series: | THA |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.4A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.82A @ 20kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | FlatPack |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 210 mOhm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 1000µF 75V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 210 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 1000µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply THA102M075AB0C, use the request quote form to request THA102M075AB0C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number THA102M075AB0C.The price and lead time for THA102M075AB0C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# THA102M075AB0C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
