TH71101ENE-CAA-000-TR
Melexis
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TH71101ENE-CAA-000-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TH71101ENE-CAA-000-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TH71101ENE-CAA-000-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Melexis |
| Description | IC RECEIVER 315/433MHZ 32-LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.337 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 32-LQFP (7x7) |
| Series: | - |
| Sensitivity: | -113dBm |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 32-LQFP |
| Other Names: | TH71101 TH71101.2 TH71101ENE TH71101ENE-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | ASK, FSK |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 300MHz ~ 450MHz |
| Features: | RSSI Equipped |
| Detailed Description: | - RF Receiver ASK, FSK 300MHz ~ 450MHz -113dBm 260 kbps PCB, Surface Mount 32-LQFP (7x7) |
| Data Rate (Max): | 260 kbps |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving: | 8.2mA |
| Applications: | Alarm and Security Systems, RKE, TPMS |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TH71101ENE-CAA-000-TR, use the request quote form to request TH71101ENE-CAA-000-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TH71101ENE-CAA-000-TR.The price and lead time for TH71101ENE-CAA-000-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TH71101ENE-CAA-000-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

