TF3E476K016C0350
Electro-Films (EFI) / Vishay
TF3E476K016C0350
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TF3E476K016C0350 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TF3E476K016C0350
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TANTAMOUNT®, TF3
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:E
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:Fail Safe with Built-in Fuse
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):350 mOhm
Detailed Description:47µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 350 mOhm
Capacitance:47µF