TE2500B2R2J
AMP Connectors / TE Connectivity
TE2500B2R2J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE2500B2R2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE2500B2R2J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 2500W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:2.2 Ohms
Power (Watts):2500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879457-5
1879457-5-ND
A131309
TE2500B2R2J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2 Ohms ±5% 2500W Wirewound Chassis Mount Resistor