TE2500B27RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
TE2500B27RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE2500B27RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE2500B27RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 27 OHM 5% 2500W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:27 Ohms
Power (Watts):2500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1-1879457-8
1-1879457-8-ND
A137755
TE2500B27RJ-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:27 Ohms ±5% 2500W Wirewound Chassis Mount Resistor