TCJK226M006R0400
AVX Corporation
TCJK226M006R0400
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCJK226M006R0400 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TCJK226M006R0400
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:22µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:K
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:TCJ
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:TCJK226M006R0400
Lifetime @ Temp.:400 mOhm
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:22µF ±20% Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3V 1206 (3216 Metric) 400 mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:2000 Hrs @ 105°C