TCJN106M006R0250
AVX Corporation
TCJN106M006R0250
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCJN106M006R0250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TCJN106M006R0250
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs9000 pcs15000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Series:TCJ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:478-9473-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Size Code:N
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):250 mOhm
Detailed Description:10µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3V 0805 (2012 Metric) 250 mOhm
Capacitance:10µF