TC86F-1-503
Bourns, Inc.
TC86F-1-503
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC86F-1-503 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC86F-1-503
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN TOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.279" H (7.70mm x 6.80mm x 7.10mm)
Series:Trimpot® TC86 - Open Frame
Resistive Material:Cermet
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.3W
Packaging:Bulk
Other Names:TC86F-503
Number of Turns:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:50 kOhms 0.3W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment