TC1301B-FDAVUATR
Micrel / Microchip Technology
TC1301B-FDAVUATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1301B-FDAVUATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC1301B-FDAVUATR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LIN 2.8V/3V/2.63V 8MSOP
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V, 3V, 2.63V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
PSRR:58dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:2
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq):180µA
Current - Output:300mA, 150mA