TC1301B-DPAVUA
Micrel / Microchip Technology
TC1301B-DPAVUA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1301B-DPAVUA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC1301B-DPAVUA
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LIN 3V/1.8V/2.63V 8MSOP
(In US Dollars)
900 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA, -
Voltage - Output (Min/Fixed):3V, 1.8V, 2.63V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
PSRR:58dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 1.8V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq):180µA
Current - Output:300mA, 150mA