TAP600K2R0
Ohmite
TAP600K2R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TAP600K2R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TAP600K2R0
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 2 OHM 10% 600W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Series:TAP600
Resistance:2 Ohms
Power (Watts):600W
Packaging:Bulk
Package / Case:Box
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:M5 Threaded
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor