TACL105K016GTA
AVX Corporation
TACL105K016GTA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TACL105K016GTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TACL105K016GTA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 1UF 16V 10% 0603
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Series:TACmicrochip®, TAC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:L
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):7.5 Ohm
Detailed Description:1µF Molded Tantalum Capacitors 16V 0603 (1608 Metric) 7.5 Ohm
Capacitance:1µF