TACL105K010XTA
AVX Corporation
TACL105K010XTA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TACL105K010XTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TACL105K010XTA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 1UF 10V 10% 0603
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
Tolerance:1µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:L
Size / Dimension:0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Series:TACmicrochip®, TAC
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Other Names:478-4183-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Manufacturer Part Number:TACL105K010XTA
Lifetime @ Temp.:7.5 Ohm
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:1µF ±10% Molded Tantalum Capacitors 10V 0603 (1608 Metric) 7.5 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%