TA305PA7K50J
Buy TA305PA7K50J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TA305PA7K50J
Manufacturer Ohmite
Description RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Powerchip®
Size / Dimension:0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Series:Power Chip® TA
Resistance:7.5 kOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:OHTA305PA7K50J
OHTA305PA7K50J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):1.020" (25.91mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Thick Film