T97H107M040HSA
Electro-Films (EFI) / Vishay
T97H107M040HSA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T97H107M040HSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T97H107M040HSA
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 100UF 20% 40V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Series:TANTAMOUNT®, T97
Ratings:COTS
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:718-2123-1
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Size Code:H
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.220" (5.60mm)
Features:High Reliability
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 40V Nonstandard 150 mOhm @ 100kHz
Capacitance:100µF