T95R227M6R3CSSL
Buy T95R227M6R3CSSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T95R227M6R3CSSL
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Package / Case:2824 (7260 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.150" (3.80mm)
Features:High Reliability
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):65 mOhm
Detailed Description:220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 65 mOhm
Capacitance:220µF