T95R227M016LSSS
Buy T95R227M016LSSS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T95R227M016LSSS
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2824 (7260 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Size Code:R
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.150" (3.80mm)
Features:High Reliability
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):120 mOhm
Detailed Description:220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2824 (7260 Metric) 120 mOhm
Capacitance:220µF