T55D337M6R3C0040
Electro-Films (EFI) / Vishay
T55D337M6R3C0040
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T55D337M6R3C0040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T55D337M6R3C0040
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT POLY 330UF 6.3V SMD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:vPolyTan™ T55
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:718-2097-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:330µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm
Capacitance:330µF