T520B107M003ASE070
KEMET
T520B107M003ASE070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T520B107M003ASE070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T520B107M003ASE070
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 100UF 3V 3528
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:KO-CAP® T520
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Other Names:399-3059-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)
Features:General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance):70 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3V 1411 (3528 Metric) 70 mOhm @ 100kHz
Capacitance:100µF