T50R10C2
HellermannTyton
T50R10C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T50R10C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T50R10C2
Manufacturer HellermannTyton
Description CABLE TIE 50 LB 7.95" WHITE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.181" (4.60mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:-
Packaging:100 per Pkg
Other Names:116-05019
T50R10C2-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate:8.00"
Length - Actual:0.663' (202.00mm, 7.95")
Features:-
Detailed Description:Standard, Locking White 1.97" (50.00mm) 0.181" (4.60mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.663' (202.00mm, 7.95")
Color:White
Bundle Diameter:1.97" (50.00mm)