SZ1SMB18CAT3G
Hamlin / Littelfuse
SZ1SMB18CAT3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SZ1SMB18CAT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SZ1SMB18CAT3G
Manufacturer Littelfuse
Description Zen TVS 600W 18V BI DO-214AA TR13 / TR RoHS Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29915 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMB
Series:Automotive, AEC-Q101
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:F11551TR
SZ1SMB18CAT3G-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:37 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.5A
Capacitance @ Frequency:465pF @ 1MHz