SWI18-5-E-P6
CUI, Inc.
SWI18-5-E-P6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SWI18-5-E-P6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SWI18-5-E-P6
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 18W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 97 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Weight:0.34 lb (154.22g)
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.76" H (72.0mm x 34.0mm x 70.0mm)
Series:SWI18-E (18W)
Region Utilized:Europe
Power (Watts):15W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Other Names:102-3620
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:5V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):3A
Cord Length:59" (1.50m)