SWI18-9-E-P5R
CUI, Inc.
SWI18-9-E-P5R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SWI18-9-E-P5R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SWI18-9-E-P5R
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Weight:0.34 lb (154.22g)
Voltage - Output:9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.76" H (72.0mm x 34.0mm x 70.0mm)
Series:SWI18-E (18W)
Region Utilized:Europe
Power (Watts):20W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:CEE 7/16
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:9V 20W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):2.2A
Cord Length:59" (1.50m)