STGW40V60F
STMicroelectronics
STGW40V60F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGW40V60F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STGW40V60F
Manufacturer STMicroelectronics
Description Trench gate field-stop IGBT, V series 600 V, 40 A very high speed
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12413 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 40A
Test Condition:400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:52ns/208ns
Switching Energy:456µJ (on), 411µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Power - Max:283W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:497-13834-5
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:226nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 600V 80A 283W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):160A
Current - Collector (Ic) (Max):80A