STGW50H60DF
STMicroelectronics
STGW50H60DF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGW50H60DF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STGW50H60DF
Manufacturer STMicroelectronics
Description IGBT 600V 100A 360W TO247
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18070 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 50A
Test Condition:400V, 50A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:62ns/178ns
Switching Energy:890µJ (on), 860µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):55ns
Power - Max:360W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:497-12423
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:217nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 600V 100A 360W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):200A
Current - Collector (Ic) (Max):100A