STGB30H65FB
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGB30H65FB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STGB30H65FB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STGB30H65FB |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IGBT |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.446 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 650V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2V @ 15V, 30A |
| Test Condition: | 400V, 30A, 10 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 37ns/146ns |
| Switching Energy: | 151µJ (on), 293µJ (off) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | HB |
| Power - Max: | 260W |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench Field Stop |
| Gate Charge: | 149nC |
| Detailed Description: | IGBT Trench Field Stop 650V 60A 260W Surface Mount D2PAK |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 120A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 60A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STGB30H65FB, use the request quote form to request STGB30H65FB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STGB30H65FB.The price and lead time for STGB30H65FB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STGB30H65FB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

