STE115A12-Z
Copal Electronics
STE115A12-Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STE115A12-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STE115A12-Z
Manufacturer Copal Electronics
Description SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Off
Series:STE
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.50mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:563-1931
Operating Temperature:-15°C ~ 70°C
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Illumination:Non-Illuminated
Features:Dust Proof
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Toggle Switch SPST Panel Mount
Current Rating:15A (AC)
Circuit:SPST
Bushing Thread:M12 x 1
Actuator Type:Flatted
Actuator Material:-
Actuator Length:12.00mm