STE110NS20FD
STMicroelectronics
STE110NS20FD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STE110NS20FD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STE110NS20FD
Manufacturer STMicroelectronics
Description MOSFET N-CH 200V 110A ISOTOP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:ISOTOP®
Series:MESH OVERLAY™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:24 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):500W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:ISOTOP
Other Names:497-2657-5
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7900pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:504nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):200V
Detailed Description:N-Channel 200V 110A (Tc) 500W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:110A (Tc)