ST2-56B49
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST2-56B49 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ST2-56B49
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.17 lb (77.11g)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 28V, Series 56V
Voltage - Primary:115V
Voltage - Isolation:2500Vrms
Type:Laminated Core
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:28.70mm L x 28.70mm W
Series:Split Bobbin Plug-In
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Single
Power - Max:1.1 VA
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):23.86mm
Current - Output (Max):Parallel 40mA, Series 20mA