SSL0.13SV100
Techflex
SSL0.13SV100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSL0.13SV100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSL0.13SV100
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/8" X 100' SILVER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
20 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.013" (0.33mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Flexo® Stainless Steel XC
Other Names:1030-1343
SSL0.13SV100-ND
Operating Temperature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:Non Flammable
Material:Stainless Steel (SS), 304, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Liquid Protection:Salt Water Resistant
Length:100' (30.48m)
Heat Protection:Flame Resistant, Heat Resistant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Tight Weave
Environment Protection:UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.125" (3.18mm)
Diameter - Inside, Expanded:0.344" (8.74mm)