SS-10-15SP-LE
Copal Electronics
SS-10-15SP-LE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SS-10-15SP-LE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SS-10-15SP-LE
Manufacturer Copal Electronics
Description SWITCH ROTARY DIP SP5T 100MA 5V
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:5VDC
Termination Style:PC Pin
Series:SS-10
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Bulk
Other Names:563-1078
SS1015SPLE
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Number of Positions:5
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Length:0.393" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.535" (13.59mm)
Features:-
Electrical Life:500 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SP5T 5 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Current Rating:100mA