SRR1280-6R1Y
Bourns, Inc.
SRR1280-6R1Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR1280-6R1Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR1280-6R1Y
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 6.1UH 6.6A 18 MOHM SMD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR1280
Ratings:-
Q @ Freq:20 @ 7.96MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:6.1µH
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Frequency - Self Resonant:23MHz
Detailed Description:6.1µH Shielded Wirewound Inductor 6.6A 18 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):18 mOhm Max
Current Rating:6.6A
Current - Saturation:7.8A