SRR1280-560M
Bourns, Inc.
SRR1280-560M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR1280-560M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR1280-560M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 56UH 2.6A 100 MOHM SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR1280
Ratings:-
Q @ Freq:24 @ 2.52MHz
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR1280-560MCT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:56µH
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Frequency - Self Resonant:7MHz
Detailed Description:56µH Shielded Wirewound Inductor 2.6A 100 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):100 mOhm Max
Current Rating:2.6A
Current - Saturation:2.5A