SQBW4068RJFASTON
AMP Connectors / TE Connectivity
SQBW4068RJFASTON
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQBW4068RJFASTON with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQBW4068RJFASTON
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 68 OHM 5% 40W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Series:SQ, CGS
Resistance:68 Ohms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Other Names:2-1879068-3
A137085
SQBW4068RJFASTON-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:68 Ohms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor