SQBW401R5JFASTON
AMP Connectors / TE Connectivity
SQBW401R5JFASTON
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQBW401R5JFASTON with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQBW401R5JFASTON
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Series:SQ, CGS
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Other Names:1879068-5
A103825
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Style:Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor