SPFJ125.XXL
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SPFJ125.XXL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SPFJ125.XXL
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CARTRIDGE 125A 600VAC/1KVDC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1kV
Voltage Rating - AC:600V
Size / Dimension:1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm)
Series:POWR-GARD® SPFJ
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Other Names:SPFJ 125 L
Operating Temperature:-
Mounting Type:Bolt Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:6863
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:-
DC Cold Resistance:0.964 mOhms
Current Rating:125A