SPA151M0EB
Cornell Dubilier Electronics
SPA151M0EB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SPA151M0EB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SPA151M0EB
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SPA
Ripple Current @ High Frequency:3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:150µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF