SN754410NE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN754410NE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN754410NE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN754410NE |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Driver; PDIP; 16; 4.5 V (min.); 36; 1.2 V (typ.) @ 25 Degc; 2 V (min.); -40 De |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.784 | $1.611 | $1.453 | $1.421 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 36 V |
| Technology: | Bipolar |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Configuration: | Half Bridge (4) |
| Other Names: | 296-9911-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Load Type: | Inductive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Logic |
| Features: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Half Bridge (4) Driver DC Motors, General Purpose, Solenoids, Stepper Motors Bipolar 16-PDIP |
| Current - Peak Output: | 2A |
| Current - Output / Channel: | 1A |
| Base Part Number: | SN754410 |
| Applications: | DC Motors, General Purpose, Solenoids, Stepper Motors |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN754410NE, use the request quote form to request SN754410NE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN754410NE.The price and lead time for SN754410NE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN754410NE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
