SN754410NEE4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN754410NEE4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN754410NEE4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN754410NEE4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC HALF-H DRVR QUAD 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 300 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.708 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 36 V |
| Technology: | Bipolar |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Configuration: | Half Bridge (4) |
| Other Names: | 296-36156-5 SN754410NEE4-ND SN754410NEG4 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Load Type: | Inductive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Logic |
| Features: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Half Bridge (4) Driver DC Motors, General Purpose, Solenoids, Stepper Motors Bipolar 16-PDIP |
| Current - Peak Output: | 2A |
| Current - Output / Channel: | 1A |
| Base Part Number: | SN754410 |
| Applications: | DC Motors, General Purpose, Solenoids, Stepper Motors |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN754410NEE4, use the request quote form to request SN754410NEE4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN754410NEE4.The price and lead time for SN754410NEE4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN754410NEE4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
