SN74LVC1G175DBVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LVC1G175DBVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SN74LVC1G175DBVR
Manufacturer N/A
Description Single D-Type Flip-Flop with Asynchronous Clear 6-SOT-23 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 51217 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:1.65 V ~ 5.5 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74LVC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-23-6
Output Type:Non-Inverted
Other Names:296-17617-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:5ns @ 5V, 50pF
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Input Capacitance:3pF
Function:Reset
Current - Quiescent (Iq):10µA
Current - Output High, Low:32mA, 32mA
Clock Frequency:175MHz