SN74F574NG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74F574NG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SN74F574NG4
Manufacturer N/A
Description IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
(In US Dollars)
1120 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74F
Packaging:Tube
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Tri-State, Non-Inverted
Other Names:SN74F574NE4
SN74F574NE4-ND
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:8.5ns @ 5V, 50pF
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Standard
Current - Quiescent (Iq):86mA
Current - Output High, Low:3mA, 24mA
Clock Frequency:100MHz