SN74ALS240A-1DWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS240A-1DWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS240A-1DWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74ALS240A-1DWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.422 | $1.283 | $1.158 | $1.132 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Series: | 74ALS |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | 3-State |
| Other Names: | 296-5040-2 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Buffer, Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | - |
| Detailed Description: | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC |
| Current - Output High, Low: | 15mA, 48mA |
| Base Part Number: | 74ALS240 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74ALS240A-1DWR, use the request quote form to request SN74ALS240A-1DWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS240A-1DWR.The price and lead time for SN74ALS240A-1DWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS240A-1DWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
