SN74ALS236N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS236N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ALS236N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74ALS236N |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC MEMORY 64X4 ASYNCH 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $47.55 | $44.364 | $42.504 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | 74ALS |
| Retransmit Capability: | No |
| Programmable Flags Support: | No |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | 296-33722-5 SN74ALS236N-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Size: | 256 (64 x 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Asynchronous |
| FWFT Support: | No |
| Expansion Type: | Width |
| Data Rate: | 30MHz |
| Current - Supply (Max): | 145mA |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Base Part Number: | 74ALS236 |
| Access Time: | 22ns |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74ALS236N, use the request quote form to request SN74ALS236N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS236N.The price and lead time for SN74ALS236N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS236N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
