SN74ACT240DWE4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74ACT240DWE4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SN74ACT240DWE4
Manufacturer N/A
Description IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
(In US Dollars)
1225 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:20-SOIC
Series:74ACT
Packaging:Tube
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Type:3-State
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:4
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Logic Type:Buffer, Inverting
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:-
Detailed Description:Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
Current - Output High, Low:24mA, 24mA